Click below to view the schedule you desire.
DATE | OPPONENT | SITE | SCORE | RECORD |
Aug. 21 | Viborg-Hurley | Viborg | 6-58 | 0-1 |
Aug. 28 | Irene-Wakonda | Irene | 44-12 | 1-1 |
Sept. 4 | Open | |||
Sept. 11 | Hanson | Corsica | 12-44 | 1-2 |
Sept. 18 | Wolsey-Wessington | Corsica | 6-42 | 1-3 |
Sept. 25 |
Colome (HC) |
Corsica | 46-12 | 2-3 |
Oct. 2 | Burke | Burke | 14-51 | 2-4 |
Oct. 9 | TDA/AC/DC | Armour | 54-22 | 3-4 |
Oct. 16 | Gayville-Volin | Corsica | 50-14 | 4-4 |
Oct. 22 | 1st Round of Playoffs-Estelline-Hendricks | Corsica | 1-0 | 5-4 |
Oct. 29 | 2nd Round of Playoffs--Wolsey-Wessington | Wolsey | 0-50 | 5-5 |
Nov. 6 | 3rd Round of Playoffs | |||
Nov. 12, 13, 14 | State Championships | Vermillion |
Date | Opponent | Site | Score | Record |
Aug. 27 | Bridgewater-Emery | Emery | 19-25,18-25,15-25 | 0-1 |
Sept. 1 | Freeman Acad./Marion | Corsica | 25-9,25-2,26-24 | 1-1 |
Sept. 3 | Centerville | Centerville | 25-10,25-11.25-6 | 2-1 |
Sept. 8 | Sanborn Central/Woonsocket | Corsica | 25-9,25-13,25-18 | 3-1 |
Sept. 10 | James Valley Christian | Corsica | 25-15,25-21,25-17 | 4-1 |
Sept. 12 | Jaguar Inv. Tour.(Cancelled
This Year) |
Corsica | ||
Sept. 15 | Parkston | Parkston | 23-25,26-24,25-19,17-25,15-11 | 5-1 |
Sept. 17 | Ethan | Ethan | 24-26,25-16,23-25,15-25 | 6-1 |
Sept. 22 | Kimball/White Lake | Corsica | 25-17,19-25,25-23,25-23 | 7-1 |
Sept. 24 | Gregory | Gregory | 25-22,25-18,17-25,25-23 | 8-1 |
Sept. 29 | Wessington Springs | Wess. Springs | 25-18, 25-7, 25-15 | 9-1 |
Oct. 1 | Tripp/Delmont/Armour | Corsica | 25-21,19-25,19-25,25-15,15-13 | 10-1 |
Oct. 3 | Great Plains Conf. Tourney Alcester-Hudson |
Lake Andes | 17-25, 20-25 |
10-2 |
Oct. 5 | Andes Cent./Dak. Christ. | Corsica | 25-29,25-4,25-14 | 11-2 |
Oct. 8 | Burke | Burke | 25-17, 26-24, 25-18, 25-20 | 12-2 |
Oct. 13 | Mitchell Christ. | Corsica | 25-18,25-7,25-12 | 13-2 |
Oct. 15 | Winner | Winner | 23-25,17-25,22-25 | 13-3 |
Oct. 17 | Thunder Nation Inv. Tourney Cancelled for This Year |
Lake Andes | ||
Oct. 20 | Avon | Corsica | 28-26,25-18,24-24 | 14-3 |
Oct. 23 | Scotland | Scotland | 25-18,25-18,25-16 | 15-3 |
Oct. 27 | Colome | Corsica | 25-21,25-15,25-16 | 16-3 |
Nov. 2 | Region Play-in Game | Higher Seeds | ||
Nov. 3 | Region Quarter Finals Gregory |
Seed 1 & Seed 2-(5:30 PM & 8:00 PM | 25-14,25-21,25-9 | 17-3 |
Nov. 5 | Region Semi- Platte Geddes | Bonesteel | 23-25, 26-24, 25-19, 25-22 | 18-3 |
Nov. 10 | SoDak 16 Round Castlewood-6:00 PM |
Castlewood | 26-28, 25-27, 25-23, 25-14, 17-15 | 19-3 |
November 19,20,21 | State B Tournament Northwestern Bridgewater-Emery Hitchcock-Tulare |
Huron | 12-25,8-25,13-25 17-25,19-25,25-14,25-22,11-15 13-25,15-25,26-24,26-28 |
19-4 19-5 19-6 |
2020-21 Girls Basketball Schedule |
Date | Opponent | Site | Score | Record |
Dec. 12 | Colome | Colome@4:00 | 71-36 | 1-0 |
Dec. 15 | Avon(DH) | Avon | 65-48 | 2-0 |
Dec. 17 | San. Central/Woonsocket(DH) | Corsica | 54-31 | 3-0 |
Dec. 21 | Gayville-Volin | Corsica | 60-25 | 4-0 |
Dec. 28 | Parkston Classic-Parkston | Parkston | 66-39 | 5-0 |
Jan 5 | Platte-Geddes | Platte | 63-38 | 6-0 |
Jan. 9 | Wagner(DH) | Wagner | 56-50 | 7-0 |
Jan. 12 | Mitchell Christian(DH) | Corsica | 69-20 | 8-0 |
Jan. 14 | Winner | Corsica | 52-67 | 8-1 |
Jan. 16 | St. Thomas More | Mitchell | 27-50 | 8-2 |
Jan. 19 | Andes Central/Dak. Christ.(DH) | DC | 64-36 | 9-2 |
Jan. 21 | Ethan(DH) | Ethan | 56-50 | 10-2 |
Jan. 23 | Great Plains
Conference Classic AC/DC |
Avon | 52-47 | 11-2 |
Jan. 25 | Freeman | Corsica | 67-26 | 12-2 |
Jan. 29 | Menno(DH) | Corsica | 55-51 | 13-2 |
Feb. 2 | Burke | Burke--Change to Bonesteel | 56-21 | 14-2 |
Feb. 4 | Irene-Wakonda | Irene | 55-48 | 15-2 |
Feb. 9 | Kimball/White Lake | Corsica | 54-35 | 16-2 |
Feb. 12 | DWU Classic-Herreid-Selby | Mitchell | 64-53 | 17-2 |
Feb. 16 | Tripp-Delmont/Armour(DH) | Corsica | 53-43 | 18-2 |
Feb. 22 | Region Play-in Game CS has a Bye |
Higher Seed | ||
Feb. 23 | Region
Quarter-Finals Marty |
Corsica | 77-50 | 19-2 |
Feb. 25 | Region Semi-Finals-TDA | Mitchell | 48-28 | 20-2 |
Mar. 4 | SoDak 16-Timber Lake | Huron | 49-33 | 21-2 |
Mar. 11-13 | State B Tournament Herreid-Selby White River Ethan |
Huron |
47-45 50-52 48-59 |
22-2 22-3 22-4 |
2020-21 Boys Basketball Schedule |
Date | Opponent | Site | Score | Record |
Dec. 11 | Bridgewater-Emery | Corsica | 56-60 | 0-1 |
Dec. 15 | Avon(DH) | Avon | 64-30 | 1-1 |
Dec. 17 | San. Central/Woonsocket(DH) | Corsica | 63-43 | 2-1 |
Dec. 28 | Parkston Classic- Dakota Valley | Parkston | 63-100 | 2-2 |
Jan. 7 | Platte-Geddes | Corsica | 53-61 | 2-3 |
Jan. 9 | Wagner(DH) | Wagner | 59-69 | 2-4 |
Jan. 12 | Mitchell Christian(DH) | Corsica | 87-43 | 3-4 |
Jan. 15 | Kimball/White Lake | Kimball | 76-62 | 4-4 |
Jan. 19 | Andes Central/Dak. Christ.(DH) | DC | 95-65 | 5-4 |
Jan. 21 | Ethan(DH) | Ethan | 52-63 | 5-5 |
Jan. 23 | Hanson Classic-Clark-Willow Lake | Mitchell | 52-51 | 6-5 |
Jan. 29 | Menno(DH) | Corsica | 92-45 | 7-5 |
Feb. 1 | Bon Homme | Tyndall | 72-43 | 8-5 |
Feb. 6 | Dakota Schoolers Pentagon Classic(Not Being Held This Year) |
Sioux Falls(Not Being Held this Year) | ||
Feb. 11 | Freeman | Corsica | 70-26 | 9-5 |
Feb. 13 | DWU Classic-FAM | Mitchell | 66-61 | 10-5 |
Feb. 16 | Tripp-Delmont/Armour(DH) | Corsica | 70-56 | 11-5 |
Feb. 18 | Hanson | Corsica | 68-58 | 12-5 |
Feb. 20 | GPC Classic- Burke | Gayville | 74-69 | 13-5 |
Feb. 22 | Parkston | Corsica | 63-60 | 14-5 |
Mar. 1 | Region Play-in Game CS has a Bye |
Higher Seed | ||
Mar. 2 | Region Quarter Finals Kimball-White Lake |
Corsica | 70-45 | 15-5 |
Mar. 5 | Region Semi-Finals--Burke | Mitchell | 67-56 | 16-5 |
Mar. 9 | SoDak 16-Viborg-Hurley | Freeman | 54-65 | 16-6 |
Mar. 18-20 | State B Tournament | Aberdeen |
2021 Corsica/Stickney Track Schedule |
Click on the Meet to get an event schedule of that meet.
Date | Meet | Site |
April 6 | Scotland Invitational | Scotland |
April 8 Recheduled to May 7 | Burnell Glanzer Relays | Armour |
April 13(Cancelled) | Red Raider Invitational | Wagner |
April 15 | Corsica-Stickney Jr. High Invitational | Corsica |
April 16--Friday Evening | Avon | Avon |
April 19(Cancelled) | Wagner Jr. High | Wagner |
April 20(Cancelled) | Jaguar Invitational | Corsica |
April 23 | Greenway Relays | Mt. Vernon |
April 26 | Great Plains Conference-Jr High | Corsica |
April 26 | Great Plains Conference-Varsity | Corsica |
May 1 | Andes Central JH/HS | Lake Andes |
April 30-May 1 | Howard Wood Dakota Relays | Sioux Falls |
May 4 | Legends Invitational | Burke |
May 11 | Fort Randall Invitational(HS & JH) | Lake Andes |
May 14 | Kimball Last Chance Meet | Kimball |
May 20 | Region 6 B | Avon |
May 28-29 | State Track Meet | Rapid City |
2021 Corsica/Stickney Golf Schedule |
Date | Meet | Site |
March 29 | 1st Allowable Practice | |
April 9 | Class B Classic | Mitchell Lakeview |
April 15 | SESDSS Invite | Yankton Fox Run |
April 23 | Burke/Gregory Invite-10:00 AM | Burke(Boys)/Gregory(Girls) |
April 30 | Avon/Scotland-10:00 AM | Tyndall(Boys)/Scotland(Girls) |
May 7 | Platte-Geddes/Burke Inv.-10:00 AM | Platte(Boys)/Burke(Girls) |
May 14 | Avon/Bon Homme Inv.-10:00 AM | Springfield(Boys/Tyndall(Girls) |
May 18 | Pre-Region Meet-10:00 AM |
Mitchell(Lakeview-Boys) (Wild Oak-Boys) |
May 21 | Region Meet-9:30 AM |
Mitchell(Lakeview-Girls) (Wild Oak-Boys) |
June 7-8 | State Meet |
Brookings(Edgebrook-Girls) Brookings Country Club-Boys |
Date | Junior High Meet | Junior Varsity Meet |
April 13 | Gregory | Burke |
April 20 Postponed to April 22 | Scotland | Tyndall |
April 27 | Corsica | Platte |
May 4 | Tyndall | Springfield |